۶ نکته درباره خرید پرنده خانگی

۶ نکته درباره خرید پرنده خانگی
۵ از ۱ رای

۱) قبل از اینکه برای خرید پرنده ی خانگی خود راهی مغازه‌های پرنده ‌فروشی شوید، باید خوب فکر کنید و ببینید از چه نوع پرنده‌ای بیشتر خوشتان می‌آید. مهم است که نوع پرنده و رفتارش مطابق میل و سلیقه شما باشد تا بعدها از خرید خود پشیمان نشوید؛ به طور مثال اگر دوست دارید پرنده ‌تان صداها را تقلید کند، طوطی‌ها مناسب خواهند بود اما اگر صدای خوش پرنده برایتان مهم است، انتخاب قناری‌ها، بهترین گزینه برای شماست. دقت کنید هرچقدر پرنده ی شما بزرگتر باشد به مراقبت بیشتری هم نیاز دارد پس اگر برای اولین بار میخواهید از یک پرنده نگهداری کنید پیشنهاد ما به شما این است که بسراغ خرید پرنده های کوچکتر بروید.

 

۲) به قیمت و هزینه نگهداری پرنده‌ه ها هم توجه کنید. البته هزینه نگهداری پرندگان خانگی نسبت به سایر حیوانات خانگی مبلغ قابل توجهی نیست. در حال حاضر، انواع پرنده ها با قیمت‌های متفاوت- از چند هزار تومان تا چند میلیون تومان- در بازار موجودند. قیمت اغلب طوطی‌سانان بخاطر توانایی سخن گفتن  آنها نسبت به سایر پرندگان بیشتر است. هر چقدر پرنده کلمات بیشتری را تکرار کند، با قیمت بالاتری فروخته می‌شود بنابراین شما امکان انتخاب گسترده‌ای پیش‌رو دارید.

اندازه ی قفس برای خرید پرنده خانگی خانگی
قفس پرنده

۳) برای خرید پرنده باید بدانید که ابعاد پرنده و قفسش را براساس مکان زندگی خود بسنجید؛ قفس باید عریض و جادار باشد تا بتواند به‌راحتی در آن حرکت کند؛ پس اگر در منزل فضای کمی دارید، نمی‌توانید پرنده بزرگی مانند کاسکو یا شاه طوطی را در یک قفس کوچک و جمع و جور نگه دارید. این را هم بگویم که شیک بودن ظاهر قفس برای پرنده اصلا اهمیتی ندارد و نکته مهم فقط این است که امکان تحرک پرنده در ساده‌ترین شکل ممکن فراهم شود.قفس پرنده ی شما باید به اندازه ای بزرگ باشد که او براحتی در آن قرار گیرد و توانایی باز کردن بال های خود را بدون آسیب رسیدن؛داشته باشد.

 

۴) پرنده های بیمار تا جدی نشدن بیماری علایم خاصی از خود نشان نخواهند داد؛ پس باید به بهداشت پرنده فروشی و سلامت پرنده توجه کنید چون آلودگی در محیط به سادگی به پرنده ی شما منتقل می‌شود و هر چقدر محل نگهداری پرندگان تمیزتر باشد، احتمال سلامت آنها هم بیشتر می‌شود. بهتر است که هنگام خرید پرنده ی سالم را خودتان انتخاب کنید و این کار را به‌عهده فروشنده نگذارید.

برای انتخاب هم باید چند فاکتور را مدنظر قرار دهید:

  • ابتدا پرنده را خوب ورانداز کنید؛ پرهای پرنده باید کاملا صاف، شفاف و براق باشد و هیچ‌گونه بریدگی یا ژولیدگی در آنها دیده نشود.
  • به منقار و مردمک چشم‌های پرنده هم دقت کنید؛ منقار پرنده نباید حالت شوره داشته باشد و مردمک باید شفاف، سیاه و عنبیه اطراف آن نیز قابل رؤیت باشد. تورم چشم‌ها یا هر نوع تیرگی و شفاف نبودن مردمک از بیماری پرنده حکایت می‌کند. پاهای پرندگان شاخص دیگری هستند تا از سلامت پرنده مطمئن شوید؛ پاها باید کاملا کشیده و فاقد هرگونه لکه‌‌های قارچی یا هر نوع زخمی باشند.
  • باید از خرید پرنده ی کسل، کزکرده و بی‌تحرک که چشمان نیمه‌باز، رفتار بی‌تفاوت و تنگی نفس دارد، خودداری کنید. به هر حال، لازم است برای این کار وقت و حوصله زیادی به خرج دهید چون قرار است این پرنده چندین سال با شما زندگی کند.

    نکات ضروری برای خرید پرنده خانگی
    خرید پرنده خانگی

۵)وقتی پرنده ی دلخواه خود را انتخاب کردید حالا وقت آن است که نیاز های اورا بدقت بشناسید از نحوه ی نگهداری مراقبت و رژیم های غذایی پرنده ی خود  اطلاعات لازم را کسب کنید وسایل سرگرمی و همنشینی با اورا از یاد نبرید مطمئن شوید محل نگهداری او بدور از گازهای سمی و گیاهان سمی است حتی ممکن است بخاطر او دیگر از وسایل تفلون آشپزخانه استفاده نکنید.با شمع ها و انواع عود و وسایل دودزا خداحافظی کنید.پرنده ی شما صبح ها با طلوع خورشید بیدار می شود و منتظر صبحانه است پس شماهم باید سحر خیزتر شوید مو عادات روزانه ی خود را با او هماهنگ کنید.از تمیز کردن مرتب قفس او غافل نشوید.

۶)از خرید پرنده هایی که نباید درخانه نگهداری شوند وجای آنها در حیات وحش است؛ جدا خوددداری کنید این کار نه تنها برای سلامتی شما و پرنده ی شما تهدید جدی به حساب می آید بلکه این کار باعث آسیب جدی به محیط زیست و حیات وحش خواهد شد. بعلاوه اینکه چنین حیواناتی عمر بسیار کوتاهی در خانه خواهند داشت.