دلایل بی اشتهایی گربه ها

دلایل بی اشتهایی گربه ها
به این مقاله امتیاز دهید
بی اشتهایی گربه
بی اشتهایی گربه

بی اشتهایی گربه و دست دادن میل به غذا خوردن یک بیماری نیست اما می تواند زمینه ساز بیماری یا نشانه ی بیماری های دیگری باشد به همین علت ابتدا باید بفهمید که گربه ی شما میخواهد غذا بخورد ولی نمی تواند یا واقعا اشتهایی به غذا ندارد؟؟!

۱-گاهی  گربه شما از خوردن غذای همیشگی خود خسته شده است و با امتناع از خوردن غذا، درخواست خود را برای غذای جدید ابراز میدارد. گاهی هم با تغییر در نوع یا برند غذا، گربه بدلیل تغییر مزه غذا از خوردن آن خودداری  می کند.
باید در نظر داشته باشید که هر گونه تغییر در رژیم غذایی، باید به آهستگی و با افزودن غذای جدید بصورت تدریجی در طول یک هفته به غذای قبلی گربه انجام شود تا گربه شما کم کم به طعم غذای جدید آشنا شود.

۲-غذای سرد:

سرد بودن غذای هم میتواند از دلایل بی اشتهایی گربه باشد.  گربه ها ذاتاً شکارچی هستند و مطابق ذات و غریزه خود پس از شکار و کشتن طعمه، زمانیکه طعمه هنوز گرم است آن را میخورند. بنابراین بوی غذا برای گربه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با ولرم کردن غذای گربه می توان او را به خوردن غذا تشویق کرد.

۳-ظروف پلاستیکی :

ظروف پلاستیکی به  مرور زمان، بوی غذاهای پیشین و قبلی را به خود میگیرند و علیرغم شستشوی ظرف، گربه قادر به حس بوهای قدیمی آن می باشد که خود عاملی است برای امتناع از خوردن غذا توسط گربه شما.

۴-استرس در گربه :

عوامل بیشماری چون تغییر محیط زندگی، احساس نا امنی کردن و … که موجب اضطراب و استرس در گربه میشود می توانند باعث کاهش اشتهای گربه شما شود. که یکی از علت های بسیار شایع بی اشتهایی در گربه هاست.
ترسهای ناگهانی ناشی از صداهایی چون رعد و برق و صاعقه و انفجار(مثل جشن ها) هم ؛موجب اضطراب و بی اشتهایی در گربه ها می شود.

۵-افسردگی در گربه :

گاهی اوقات بی توجهی و عدم توجه کافی به گربه عاملی است برای افسردگی و بی حوصلگی درگربه که با بی اشتهایی همراه است. که به راحتی و با کمی توجه، بازی و ابراز محبت روزانه به گربه میتوان مشکل را حل کرد.

۶-بی اشتهایی در گربه های پیر :

آیا گربه شما پا به سن گذاشته است؟ با بالا رفتن سن و پیری در گربه ها، عادات غذایی آنها نیز تغییر میکند. یک گربه پیر ممکن است تنها بخشی از غذای خود را مصرف کند و حال آنکه سابقاً تمامی غذای خود را به طور کامل میل میکرد. بهتر است در مورد گربه های پیر وعده های غذا را بیشتر و مقدار آنرا کاهش داد. بعلاوه اینکه گربه های مسن بدلیل عدم تحرک و بالا رفتن سن به میزان غذای کمتری هم نیاز دارند.

۷-مطمئنید که اصلا گشنه هست؟

اگر گربه شما بیرون از خانه نگهداری می شود، ممکن است در جایی دیگر توسط همسایه ها و یا شخص دیگری و یا در محل دیگری غذا دریافت کرده باشد. در نتیجه شما طبق برنامه ی غذایی گربه، برای او غذا میگذارید و با بی اشتهایی گربه و امتناع او از مصرف غذا مواجه میشوید.

می توانید با تعقیب کردن گربه و تحت نظر داشتن او می توانید مکانی را که به گربه غذا داده میشود، کشف کنید و با شخصی که به گربه شما غذا میدهد صحبت کنید. برای او توضیح دهید که گربه شما رژیم غذایی خاص خود را دارد و خواهش کنید که دیگر به او غذا ندهد.

گاهی علت بی اشتهایی در گربه ها بیماری است.
بی اشتهایی در گربه

۸-اما از دیگر  دلایل اصلی غذا نخوردن گربه، بیماری است.

بی اشتهایی می تواند نشانه بسیاری از بیماریها باشد . در صورت مشاهده ی علائمی از کاهش وزن، درد ،تب، تغییراتی در چشم ها، اندازه اندام ها و تنفس یا مشکلات دیگری در گربه که همراه با بی اشتهایی است حتماً به دامپزشک مراجعه کنید.

در صورتیکه گربه ظرف مدت ۴۸ ساعت و در بچه گربه های کمتر از ۶ هفته به مدت ۱۲ ساعت از خوردن غذا امتناع ورزید، حتماً به دامپزشک مراجعه کنید. یکی از دلایل بی اشتهایی گربه می تواند بیماری های عفونی باشد.

از دیگر علائم بی اشتهایی در گربه، می توان به بیماریهای دهان و دندان اشاره کرد. بروز هرگونه مشکل در دهان و دندان گربه ها، خوردن غذا را برای آنها توام با درد و ناراحتی میکند و در نتیجه گربه از خوردن غذا صرفنظر می کند. در صورتیکه گربه شما علاقه به خوردن غذای نرم نشان نمیدهد ، می توان حدس زد که بی اشتهایی او ناشی از بیماریهای دهان و دندانی است.

در انتها بایستی یادآور شویم هرگاه گربه به مدت طولانی (۱۲ تا ۲۴ ساعت) از خوردن غذا اجتناب کرد بایستی حتما به دامپزشک مراجعه کنید تا علت اصلی مشخص شود. زیرا این مدت از گشنگی نه تنها خطرناک است بلکه ممکن است نشانه ی  بیماری جدی مثل درد های بدنی، درد در دهان یا مشکلات  گوارشی ،کلیه، پانکراس باشد.
گاهی حتی از نشانه های بیماری های ویروسی  بی اشتهایی است. گشنگی که در هر حالت منجر به از دست دادن آب بدن و ضعف و کاهش وزن؛ در گربه خواهد شد در این صورت ابتدا سرم درمانی برای تامین آب بدن و سپس اقدام برای درمال علت بیماری توصیه میشود.