فروش ویژه یلدای دیجی پارکت

واکسیناسیون گربه ها

فروش ویژه یلدای دیجی پارکت

واکسیناسیون گربه ها
به این مقاله امتیاز دهید

بچه گربه های کوچکتر از ۶ ماه بیشترین حساسیت را  نسبت به بیماری های عفونی دارند، به همین دلیل ان ها در توجه اصلی واکسیناسیون توصیه شده قرار می گیرند. هدف آنتی بادی های مادرانه که از مادر به ان ها انتقال پیدا می کنند این است که تا حدودی از بچه گربه های جوان در برابر بیماری های عفونی مراقبت کنند، اما در عکس العمل  بدن نسبت به واکسیناسیون دخالت یا به کل آن را بی اثر می کنند. به همین دلیل، واکسیناسیون های اصلی اولیه ی بچه گربه ها هر ۳-۴ هفته انجام می شوند تا اینکه گربه به ۱۶-۲۰ هفتگی برسد و آنتی بادی مادرانه از بدن او خارج شود. برای بالغ ها که سابقه ی واکسیناسیون نا مشخص است، سری اولیه از دو دوز واکسن در فاصله ی ۳-۴ هفته ای ساخته می شود.

واکسن های اصلی می بایست پس از یک سال از سری اولیه تقویت شوند. جامعه ی علمی هنوز در حال  دریافتن زمانی که این واکسن ها دوام می آورند است، پس هر سه سال یک بار پیشنهاد شده تا از محافظت  اطمینان حاصل شود. گربه هایی که وارد شرایط استرس زا مانند پرواز می شوند، می توانند از واکسن های اصلی ۷ تا ۱۰ روز پیش از آن سود ببرند.
واکسن های اصلی آن هایی هستند که برای تمامی گربه ها تجویز شده اند، بدون ارتباط با جایی که ان ها زندگی می کنند یا شرایطی که در آن قرار دارند. این واکسن ها از این قبیل هستند: پنلوکوپنی گربه سانان (Feline Panleukopenia – FPV)، هرپس ویروس گربه سانان۱ (Feline Herpesvirus-1 – FHV-1)، کلیسی ویروس گربه سانان (Feline Calicivirus – FCV).  این بیماری ها بسیار مسری هستند، در سراسر دنیا یافت می شوند، برای گربه های جوان بسیار خطرناک می باشند، و واکسن های آن ها بسیار مقاوم و کم خطر قلمداد می شوند. به این دلایل تمامی گربه های می بایست این واکسن های اصلی را دریافت کنند.

واکسن در گربه
واکسیناسیون گربه

واکسن FCV
کلیسی ویروس گربه سانان (Feline Calicivirus – FCV)، تعدادی مشکلات حیاتی ایجاد می کند که نشانه های عفونت فوقانی دستگاه تنفسی را از قبیل عطسه و ترشحات بینی، به همراه زخم های دهانی شامل می شود. باور شده که FCV با ژنژیویت (gingivitis) و استوماتیت (stomatitis)، التهاب های بسیار درد آور دندان و لثه، مرتبط می باشد. برخی اثرات سخت تر باعث ریزش مو و پوست پوست شدن بخش های دیگر بدن، همچنین هپاتیت و حتی مرگ می شوند.

واکسن FHV-1
هرپس ویروس گربه ها، همچنین شناخته شده با نام ویروس رینوتراشیتیس گربه (Feline Rhinotracheitis Virus)، باعث نشانه های عفونت سطحی تنفسی مانند عطسه، بسته شدن و ترشحات بینی، و تورم ملتحمه می شود. در برخی موارد نیز می تواند باعث ایجاد مشکلات پوستی جوش مانند (Ulceration) و سینه پهلو (Pneumonia) شود. پس  از آن که گربه از عفونت خارج می شود، ویروس می تواند در عصب ها به حالت خاموش در بیاید . در زمان های استرس، ویروس می تواند دوباره فعال شود، و گربه می تواند نشانه های عفونت را بی آنکه دوباره در معرض بیماری قرار گیرد نشان دهد.

واکسن FPV
پنلوکوپنی گربه سانان، همچنین با نام پاروا ویروس گربه (Feline Parvovirus)، یک بیماری بسیار مسری به همراه مرگ و میر بالا در بچه بچه گربه ها می باشد. در حالی که بیماری در ابتدا با کاهش انرژی و اشتها شروع می شود، با استفراغ  پیشرفت می کند. این ویروس همچنین گلبول های سفید را می کشد و گربه های جوان را بیشتر در معرض بیماری های آتی قرار می دهد.

واکسن های غیر اصلی برای گربه ها
واکسن هایی که برای برخی گربه ها در برخی شرایط مناسب هستند واکسن ها فرعی یا غیر اصلی خوانده می شوند. این واکسن ها این ها هستند: هاری (Rabies)، ویروس لوکیمیای گربه سانان (Feline Luekemia Virus – FeLV)، ویروس نقص ایمنی گربه‌ سانان (Feline immunodeficiency virus)، کلامیدو فیلای گربه ای (Chlamydophila felis)، بردتلا برونشیسپتیکا (Bordetella bronchiseptica)، پریتونیت عفونی گربه سانان (feline infectious peritonitis – FIP)، و درماتوفیت (Dermatophyte). در میان این ها تنها FeLVV و هاری برای تمامی گربه های داخل خانه توصیه می شوند. واکسن هایی که در این لیست وجود ندارند توصیه نمی شوند.

واکسن هاری
هاری دارای اهمیت است نه تنها به دلیل آنکه بر گربه ها موثر می باشد، بلکه همینطور به دلیل اینکه برای انسان ها قابل انتقال و  کشنده می باشد. در حالی که  گربه ها منبع اصلی این بیماری نیستند، آن ها می توانند با گاز گرفتگی از هر پستاندار دچار آن شوند و ان را به دیگران منتقل کنند. پس از یک مرحله ی شیوع به مقدار میانگین دو ماهه، اثرات کلینیکی خشونت، سر درگمی، و مرگ به سرعت پیشرفت می کنند. هاری در  سراسر دنیا وجود دارد و برای تمامی گربه ها توصیه شده است.
برنامه ی کلی واکسیناسیون هاری شامل یک دوز واکسن می باشد که در یک سال انجام می شود، پس از آن هر سه سال یک بار. قوانین محلی در رابطه با واکسن های هاری اکثرا بر این مقدار توصیه شده اولویت دارند؛ اگر در این مورد شک دارید با دامپزشک خود صحبت کنید . گربه هایی که به واکسن هاری عکس العمل (حساسیت) نشان می دهند نباید دوباره واکسیناسیون شوند.

واکسن FeLV
ویروس لوکیمیای گربه سانان (Feline Luekemia Virus – FeLV)، در سراسر دنیا یافت می شود. این ویروس از طریق مایعات بدن شامل آب دهان، ادرار، و مدفوع، انتقال می یابد، که گربه ها معمولا از طریق گربه ی دیگری که نظافت می کنند یا با آن از یک ظرف استفاده می کنند به ان مبتلا می شوند. عفونت با FeLV معمولا به خودی خود به مرگ ختم نمی شود. بسیاری گربه ها با خوش شانسی وارد دوره ی سختی می شوند و تمام زندگی خود کاملا سلامت به نظر خواهند رسید، اما برای برخی اینطور نیست. پس از دوره ی تاخیری که گاهی به ماه ها یا حتی سال ها می انجامد، بیماری به شرایط مختلفی پیشرفت می کند: لنفوم (Lymphoma)، کم خونی (Anemia)، یا کاهش توان دفاعی که به بیماری ثانویه منجر می شود.