کاهش وزن ناگهانی در پت ها

کاهش وزن ناگهانی در پت ها
به این مقاله امتیاز دهید

در حین کاهش وزن کنترل شده، پزشک یک برنامه ی منظم برای پت شما درنظر می گیرد که برای پت های با وزن و چاقی بالا بسیار مفید است .فرم های مشخصی از کاهش وزن برای حیوانات در نظر گرفته میشود. لارا بارتل استادیار دانشکده دامپزشکی ویرجینیا می گوید برای کاهش وزن برنامه ریزی شده کاهش حدود ۱ الی ۲ درصد هفتگی وزن بدن طبیعی است.
ولی اگر پت شما بدون برنامه ی قبلی و یا بصورت ناگهانی کاهش وزن داشته ممکن است به یکی از علل زیر باشد.با ما همراه باشید.

۱-تغییر غذا

همه ی انواع از دست دادن وزن بدن به ظاهر غیر قابل توضیح نیست؛یکی از شایع ترین علل کاهش وزن تغییر غذای حیوان خانگی است.اکثرا وقتی صاحبان پت با شکایت از کاهش وزن حیوان خود پیش دکترمی روند و می گویند که ما همه چیز را رعایت کرده ایم و کسی نمی تواند مشکلی پیدا کند؛ معلوم می شود که غذای پت خود را تغییر داده اند و غذای جدید ۲۰ کالری کمتر دارد.
اگر شما قصد دارید غذای حیوان خانگی خود را تغییر دهید، برچسبهای هر دو مارک را بررسی کنید و مبادله را بر اساس کالری انجام دهید و اگر شما به دنبال غذایی هستید که واقعا برای کاهش وزن به او کمک کند ، به دنبال کلمه “light” بر روی  برچسب ها باشید.

۲-دردهای دهانی

زخم های دهانی آبسه ها دندان دردها همه و همه باعث مشکلاتی در جویدن و کاهش وزن حیوان شما می شوند ولی در این حالت حیوان معمولا گرسنه است و اشتها هم دارد.

۳-انگل ها

موارد از دست دادن وزن بر اثر انگل ها عادی نیست ،هر چند همه ی انگل ها اثرات یکسانی ندارند.مخصوصا انگل ها که با داروهای ساده ای هم از بین نمی روند.از علایم دیگر داشتن انگل های روده ؛استفراغ مداوم یا متناوب ، مدفوع نرم ،اسهال کاهش اشتها می باشد.احتمال ابتلا یه انگل در سگ ها و گربه هایی که در معرض خوردن آب آلوده قرار دارند بیشتر است.

۴-سرطان

بخصوص سرطان های روده باعث کاهش وزن می شوند ؛هر چند سرطان بیشتر در سگ ها ی پیر تا گربه ها دیده می شود.تومور ها ممکنه در معده روده و یا قسمتهای انتهایی دستگاه گوارش دیده شود و سایر علایم استفراغ ضعف شکمی و کاهش اشتها می باشد.عللاوه بر این نوع سرطان ها انواع سرطان های کبد ، صفرا وکلیه هم می تواند باعث کاهش وزن شود.

۵-مشکلات کلیوی

پت های با مشکلات کلیوی به طور مناسبی وزن اضافه نمی کنند اگر این کاهش وزن بعد از یک بیماری دیگری باشد ممکن است نشانه ی این باشد که پت شما بسیار قبل تر مشکل کلیوی داشته است.همین امر در بیماری پرکاری تیروئیدی در گربه ها هم دیده می شود با این تفاوت که در مشکلات کلیوی نوشیدن و ادرار زیادی دارند در حالی که در بیماری تیروئید گرسنگی و تشنگی بیش از حدی دارند.

۶-مشکلات قلبی

همانند بیماری کلیوی پت های با مشکلات قلبی به سرعت وزن کم نمی کنند  ممکن است علارغم بی اشتهایی افزایش وزن هم داشته باشند.

۷-استرس

این به عنوان علل پزشکی خیلی معمول نیست، اما استرس می تواند باعث تغییر در اشتها حیوان خانگی شود و نباید نادیده گرفته شود. آمدن یک حیوان خانگی جدید ؛ تغییر مکان را می توان به عنوان منابع احتمالی از دست دادن وزن ناشی از استرس فهرست کرد.

برای اینکه بهتر بفهمید آیا کاهش وزن پت شما نگران کننده هست یا نه مقدار کاهش وزن بدون برنامه را پی گیری کنید و مقدار کالری موجود در غذا را افزایش دهید. اگر آنها بیشتر خوردند و افزایش وزن هم داشتند به احتمال زیاد حالشون خوبه ولی آزمایش باید کنترل شود از غذای سایر حیوانات و میز غذای شما هم دور باشدو سایر عوامل دیگر.