توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز
به این مقاله امتیاز دهید

بیماری توکسوپلاسموز به وسیله عفونت ناشی از انگلی به نام توکسوپلاسما گُندی ایجاد می‌شود. این انگل به وسیله گوشت خام یا نیم‌پخته، شیر غیرپاستوریزه، مدفوع گربه ی بیمار یا خاک آلوده به انسان و یا پت شما منتقل می‌شود.  بیشترین نگرانی در مورد این انگل به دلیل آسیبی که به جنین خانم های باردار ایجاد می کند هست.پس با ما همراه باشید.

گربه ها تنها یک بار در طول عمر خود به این انگل آلوده می شوند و ۳ روز بعد از خوردنن کیستهای داخل گوشت خام شروع به دفع تخم انگل از طریق مدفوع خود می کنند و این دفع انگل حداکثر تا ۳ ماه ادامه می یابد و سپس تا پایان عمر گربه حتی اگر مجددا با انگل در تماس باشد هم به دلیل ایجاد ایمنی دیگر تخم انگل را دفع نخواهد کرد و ناقل بیماری نخواهد بود و جای نگرانی نیست.

به این ترتیب مشاهده می کنید که گربه ها تنها در صورت آلودگی برای مدت ۳ ماه می توانند منبع آلودگی توکسوپلاسموز باشند.
و صورت آلودگی تنها در مدت زمان کوتاهی از عمر خود ناقل بیماری هستند.

علایم این بیماری در گربه ها بی اشتهایی، تب، ضعف، پنومونی، زردی، درد عضلانی، پانکراتیت، علایم عصبی، التهاب عنبیه، التهاب شبکیه و مشیمیه و خون ریزی در چشم می باشد.

از ۲ روش انسان بهتوکسوپلاسموز مبتلا می شود:

۱خوردن یا تماس با گوشت آلوده به این مفهوم که حتی چاقوی آشپرخانه ای که گوشت با آن خرد شده و یا تخته خرد کردن گوشت و حتی قطرات آب گوشت خام که روی میز و لوازم آشپرخانه ریخته شده و نیز تماس دست دارای خراشیدگی و زخم با گوشت خام و نیز خوردن کباب یا استیک کم پخته شده نیز می توانند این انگل را به انسان منتقل کنند.

۲- خوردن تخم های فعال شده انگل (تخم انگل دفع شده از مدفوع گربه های مبتلا که به مدت ۲ تا ۳ روز در محیط مرطوب و نسبتا گرم باقی مانده و فعال شده باشد).

انسان در واقع میزبان واسط انگل توکسوپلاسماست و در صورت ورود این انگل به بدن ما، در بدن کیست های بسیار ریز میکروسکوپی تشکیل می دهد که به سرعت توسط سیستم ایمنی افراد سالم مهار شده و اغلب تا پایان عمرهم فعال نمی شود. این اتفاق تنها یک بار در طول عمر هر کسی میوفته و بعد از آن فرد در برابر این انگل ایمن خواهد بود.این انگل از انسانی به انسان منتقل نمی‌شود، مگر در موارد نادر.

در افرادی که به دلایلی مانند ابتلا به ایدز و یا شیمی درمانی شدید سیستم ایمنی بسیار تضعیف شده است ممکن است در برخی مواقع این کیست ها مجددا فعال شوند که در این صورت با آنتی بیوتیک های مخصوص درمان می شود. این افراد همواره از طریق خوردن و تماس با گوشت قرمز و سفید نیز در معرض مجدد بیماری توکسوپلاسموز هستند.

چه کنیم که مبتلا نشویم:

۱-لوازم آشپزخانه و سطوحی که با گوشت خام در تماس هستند را حتما با آب و صابون به خوبی بشوریم.

۲-گوشت را قبل از مصرف به خوبی بپزیم و از مصرف گوشت نیم پز خود داری کنیم.

۳-در تغذیه گربه هامون از غذای خشک و یا غذای کاملا پخته شده استفاده کنیم.

۴-به گربه های خانگی به هیچ وجه اجازه شکار و یا مصرف حیوانات مرده را ندهیم و از تماس آنها با گربه های خیابونی و مریض جلوگیری کنیم.

۵-خانم های باردار از تماس با مدفوع و خاک گربه و گوشت خام دوری کنند.

۶-خاک گربه را بعد از مدفوع با دستکش تمیز کنیم.

این تصور که با تماس موی گربه، ما هم به توکسوپلاسموز مبتلا میشویم باوری کاملا اشتباه است چرا که اووسیست های انگل معمولا به موی گربه نمی چسبند و در صورتی هم که این اتفاق بیفتد، گربه ها دائما در حال تمییز کردن خود هستند، پس اووسیت ها روی بدن گربه ها باقی نمیمانند. پس تماس با گربه ها و همچنین موی گربه ها هرگز باعث ایجاد نازایی در خانم ها نمی شود.

توکسوپلاسموز

احتمال انتقال این انگل از غذا و گوشت و راه های دیگه خیلی بیشتر است تا گربه ها. بعلاوه که معمولا گربه های سالم و خونگی به نظافتشون خیلی اهمیت میدن پس انتقال توکسوپلاسموز از طریق گربه به خانم های باردار در صورتی رخ میده که به نحوی مدفوع گربه ی بیمار بلعیده بشه. پس در صورت نگرانی علاوه بر رعایت نکات بهداشتی در نگهداری از گربه ها و از بین بردن به موقع مدفوع گربه اقدام کنید. از دست زدن به گربه های خیابونی و بخصوص بچه گربه های خیابونی خودداری کنید یا حتی اگه دست زدین در صورت نگرانی دست هاتون رو خوب بشورید و ضد عفونی کنید.

 

چگونه بدانیم گربه ما آلوده است:

با مراجعه به دامپزشک خود و با انجام  تست سرمی توکسوپلاسما و آزمایش مدفوع  راحت متوجه میشیم که گربه ی ما بیمار هست یا نه.

در صورتی که گربه از نظر آزمایشات سرمی مثبت باشد. (یعنی قبلا به انگل آلوده شده است) ولی در آزمایش مدفوع انگل دفع نکند به پس این گربه هرگز تا پایان عمر خود انگل دفع نمی کند و برای سلامتی ما بی خطر است.

در صورتی که گربه در تست سرمی مثبت بوده و در مدفوع تخم انگل مشاهده شود به این معنا است که گربه ی شما به تازگی آلوده شده و حداکثر تا ۳ ماه انگل دفع خواهد کرد و پس از آن کاملا از این نظر بی خطر خواهد بود.

در صورتی که گربه از نظر سرمی منفی باشد. (یعنی تا کنون به انگل توکسوپلاسما مبتلا نشده) که در این صورت تست مدفوع نیز منفی است. پس این گربه فعلا برای شما خطری ندارد. ولی در صورتی که از گوشت یا مرغ خام تغذیه کند و یا با خاک پارک و آلوده تماس داشته باشد احتمال آلودگی وجود دارد.

چگونه توکسوپلاسموز نگیریم؟
چگونه توکسوپلاسموز نگیریم؟