فروش ویژه یلدای دیجی پارکت

هاری

فروش ویژه یلدای دیجی پارکت

هاری
۵ از ۱ رای

هاری چیست؟

هاری نوعی بیماری ویروسی است که ویروس آن از طریق بزاق حیوان هار و محل گازگرفتگی وارد بدن شده و به سمت اعصاب انتهایی در ماهیچه ها می‌رود و شروع به تکثیر می‌نماید. این ویروس در انسان و سایر پستانداران خونگرم قابلیت رشد و تکثیر دارد.پرندگان، ماهی‌ها، خزندگان و دوزیستان مبتلا نخواهند شد.

بهترین راه مبارزه با آن، پیشگیری از آن از طریق واکسن است پس حتما پت های خوذ را برای واکسیناسیون به دامپزشک ببرید.برای صاحبان پت یا کسانی کهبه نحوی ممکن است با این ویروس روبرو شوند بهتر است واکسن هاری را دریافت کنند.فراموش نکنید که این بیماری  به شدت خطرناک و کشنده است.

واکسن هایی که در انسان استفاده می شوند بیشتر به صورت ویروس تخفیف حدت یافته است در صورتی که در حیوانات معمولا و در بیشتر موارد از ویروس کشته شده استفاده می شود.

ویروس هاری بعد از گزش خود را در بافت ماهیچه و اعصاب ناحیه جای می دهد. سپس از طریق اعصاب ناحیه به سمت مغز حرکت می کند. پس هر چه گاز گرفتگی به سر و مغز نزدیک تر باشد علائم سریع تر بروز می کند در نهات فرد یا حیوان بر اثر ضایعات مغزی میمیرد ویروس به غدد بزاقی رفته و تاکثیر میابد و باعث ترشحات فراوان شده و به این صورت بقای خود را تضمین می کند.ویروس از طریق بزاق آلوده و گاز گرفتگی انتقال میابد و فرد طی چند هفته خواهد مرد ولی ممکن است دوره ی کمون بیماری از چند ماه تا حتی ۱ سال متغییر باشد.

هاری به دو صورت بروز پیدا میکند:

۱.هاری آرام که در این نوع حیوان بصورت غیر طبیعی آرام و گوشه گیر می شود ترشح بزاق اتساع مردمک و در صورت تحریک حمله می کند.  بیماری در نهایت با فلجی و مرگ به پایان می رسد.

۲. هاری خشمگین در این نوع حیوان آماده ی حمله است. بشدت مضطرب و خشمگین و حمله به همه چیز حتی چوب، حیوانات دیگر و انسان دیده میشود.

گربه ها بیشتر به هاری خشمگین مبتلا می شوند. همانطور که میدونیم این بیماری از طریق بزاق منتقل میشه پس بر خلاف توکسوپلاسموز ،هاری میتونه از طریق لمس و تماس با بدن و موی گربه ی بیمار و خراش او منتقل بشه. چرا؟؟؟!! چون گربه مدام خودشو لیس میزنه و این ویروس روی بزاق و بدن اون میمونه!ولی هاری گربه تا به حال در ایران گزارش نشده.

اما برای تشخیص هاری راهی جز بدام انداختن و نگه داشتن حیوان طی چند هفته تا زمان مرگ بعد از بیماری و فرستادن سر به انستیو پاستور و انجام آزمایشات نیست.

پس چه کنیم؟

پت خود را به  دامپزشک برده تا واکسن مناسب را بر حسب منطقه‌ای که در آن هستید تزریق کند.از تماس قرار گرفتن حیوان خانگیتان با سایر حیوانات جلوگیری کنید. گربه‌ها را درون منزل نگهدارید و بر سگ تان درخارج از منزل نظارت داشته باشید. پت خود را عقیم کنید تا از تولد نوزاد ناخواسته و پرخاشگری در آن‌ها جلوگیری کنید.
در صورت گاز گرفتگی و یا درگیری پت خود با حیوانات وحشی یا خیابانی به سرعت به دامپزشکی مراجعه کنید.غذای پت را بیرون از منزل قرار ندهید. این کار باعث جذب حیوانات وحشی و ولگرد می‌شود.
حیوانات وحشی نباید به عنوان حیوان خانگی نگهداری شوند. این کار نه تنها غیرقانونی است بلکه این حیوانات پتانسل مبتلا کردن صاحبان خود و سایرین را به بیماری هاری دارند.حیوانات وحشی را از فاصله دور مشاهده کنید. حیوان وحشی هار ممکن است رام به نظر آید و علائم بیماری هاری را نداشته باشد ولی هرگز به آن نزدیک نشوید. به کودک خود بیاموزید که “هرگز” به حیوانات ناآشنا نزدیک نشود، حتی در مواردی که حیوان آرام به نظر می‌رسد و در ظاهر علائم بیماری هاری را ندارد.
در صورتی که احساس می‌کنید یک حیوان غیرمعمول به نظر می‌رسد آن را به سازمان دامپزشکی استان اطلاع دهید.اگر در مناطقی هستید که خفاش زیاد دارد، منزل خود را عایق بندی کنید تا از ورود خفاش به خانه جلوگیری شود.

اما وقتی دچار گاز گرفتگی شدم چه کنم؟
آرامش خود را حفظ کنید زخم گاز گرفتگی را باید به سرعت با مقادیر بسیاری آب و صابون بشورید تا میزان ویروس در درون زخم کاهش یابد. با پزشک خود تماس بگیرید و موضوع را بگویید و به گفته‌های وی عمل کنید.در صورت امکان حیوانی که شما را گازگرفته را با احتیاط به دام بندازید و یا اگر این امکان وجود ندارد رنگ و اندازه و ظاهر و … او را به خاطر بسپارید تا شناسایی شود.

بعد از گاز گرفتگی چه باید کرد؟ هاری
هاری چیست؟