عقیم کردن حیوان خانگی..آری یا نه؟؟

عقیم کردن حیوان خانگی..آری یا نه؟؟
۵ از ۳ رای

یکی از سوالات اساسی و مهم صاحبان پت ها این است که آیا لازمه سگ من عقیم بشه؟عقیم شدن برای اون ضرری نداره؟ در این مقاله بصورت مفصل عقیم سازی در سگ های نر و ماده توضیح داده شده و سعی شده به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم. اگر سوال دیگری دارید می توانید در قسمت نظرات با ما در اشتراک بگذارید

سگ نر:
برای سگ نر از شش ماهگی حتی تا ده سالگی  میتوان عقیم سازی را انجام داد و لی بهتر است قبل از بلوغ این کار صورت بگیرد و یا با مشاهده ی اولین رفتار جنسی این کار صورت بگیرد. با این کار سگ مطیع تر و آرامتر خواهد بود البته در سگ نر عمل وازکتومی هم انجام میگیرد (بستن لوله ها که فقط جلوی باروری را میگیرد) که در خلق و خوی آن هیچ تاثیری ندارد.

فواید عقیم کردن در سگ های نر
در صورت عقیم نشدن غده ی پروستات در طول زندگی حیوان به تدریج بزرگتر می شود که حتی ممکن است در دفع مدفوع اختلال ایجاد کند . حتی گاهی ممکن است با افزایش سن مبتلا به عفونت پروستات و یا سرطان خوش خیم بشود.
یکی دیگر از منافع اخته کردن پیشگیری از انواع فتق ها و تومور هایی است که اطراف بیضه ها و زیر مقعد بوجود می آیند و باعث ترشحات زیاد اطراف غشا ی بیضه شده که با اخته کردن تقریبا از بین میروند.
عقیم کردن برای سگ نر شما فواید بسیاری دارد . اگر سگ قبل از سن ۶ ماهگی عقیم شود ، شما امکان ابتلای سگ نر خود را به سرطان پروستات کاهش میدهید .
عقیم کردن سگ نر شما را آرام تر و عاقل تر میکند و از خطراتی که ممکن است برایش پیش بیاید جلوگیری میکند .
عقیم کردن به بهتر شدن رفتار سگ نر شما کمک میکند
کاهش احتمال بزرگ شدن و التهاب خوش خیم پروستات.
کاهش رفتار علامت گذاری (اگر زیر سن بلوغ عقیم شده باشند و حیوان انجام این کار را یاد نگرفته باشد، در غیر این صورت معمولاً این رفتارها ادامه می یابند).
عقیم کردن سگ شما را چاق نمیکند . بسیاری از مردم که به عقیم کردن سگشان مایل نیستند می گویند که پس از عمل عقیم سازی سگشان چاق خواهد شد ، ولی اینطور نیست . غذای بیش از حد و فعالیت کم سگ شما را چاق میکند . اگر به سگ به درستی غذا دهید و او را به بازی و فعالیت تشویق کرده و به پیاده روی ببرید هرگز چاق نخواهد شد .

– چه تغییرات رفتاری پس از عقیم کردن بوجود می آیند؟
رفتار های جنسی نظیر علامت گذاری کردن با ادرار و پرخاشگری از جمله این رفتار ها هستند. رفتارهایی نظیر بازیگوشی و ارتباطات اجتماعی سگ به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد.

– جراحی چگونه است و عواقب آن چیست؟
در این جراحی بیهوشی عمیق نیست و با یک شکاف کوچک در جلوی پوست بیضه ها هر دو بیضه خارج شده و جراحی تمام می شود. پوست بیضه که به آن اسکروتوم می گویند اغلب در چند روز اول پس از جراحی متورم و کبود می شود و گاهی صاحب حیوان به وجود بیضه در آن شک می کند!. اگر حیوان در زمان جراحی نا بالغ باشد تورم اسکروتوم سریع تراز بین رفته و برجستگی در آینده دیده نمی شود ولی اگر حیوان بالغ جراحی شود یک اسکروتوم خالی تا مدت ها باقی می ماند. بعضی از سگها پس از جراحی تمایل به لیسیدن موضع برش داده شده دارند که این حرکت می تواند موجب باز شدن شکاف گردد و راه حل آن بستن گردنبند مخصوص الیزابت می باشد.

– بهترین زمان برای جراحی چه سنی است؟
از توله دو ماهه به بعد در هر سنی می توان سگ را جراحی کرد از حدود سن دو ماهگی بیضه ها از محوطه شکمی به درون اسکروتوم مهاجرت کرده و امکان جراحی را فراهم می کنند. سگهایی که در سنین قبل از شش ماهگی عقیم سازی می شوند دچار مشکلات ارتوپدی می شوند به این دلیل که هورمون تستوسترون در روند رشد استخوان ها نقش مهمی را ایفا می کند وبا حذف تستوسترون در حین بلوغ ، رشد استخوان ها زود تر متوقف می شود. زمان طبیعی ومناسب برای جراحی سن شش ماهگی است.

– آیا سگ پس از جراحی دارای افزایش وزن خواهد شد؟
سطح فعالیت ها و اشتهای حیوان پس از عقیم سازی هیچ فرقی نخواهد کرد. به این ترتیب افزایش وزن و عدم تحرک پس از جراحی جایگاه علمی ندارد.

– آیا سگ نر پس از عقیم شدن به جنس ماده علاقه نشان می دهد؟
علاقه به سگ ماده کاهش خواهد یافت ولی اگر در اطراف سگ ماده آماده جفت گیری باشد سگ نر نیز تحریک خواهد شد. رفتار سوار شدن بر سگ ماده ریشه در قوی و غالب بودن سگ نر دارد بنابر این حتی سگهای نر عقیم شده نیز در شرایط مختلف می توانند این رفتار را از خود نشان دهند و این دال بر تحریک جنسی آنها نیست.

عقیم کردن

عقیم کردن در سگ های ماده :
یکی ازمهمترین مراحل رسیدگی و مراقبت از حیوانات ماده عقیم کردن سگ ماده می باشد. همچنین این راه تنها راه حل برای کنترل جمعیت سگهاست. عقیم کردن سگ ماده شامل برداشت رحم وتخمدان هاست

فواید عقیم کردن سگ های ماده
سگ ماده ای که قبل از شروع اولین سیکل فحلی خود عقیم می شود احتمال ابتلا به سرطان پستان در آن تقریبا صفر است. پس از اولین فحلی این احتمال به ۸% خواهد رسید و بعد از دومین فحلی خطر بروز سرطان ۲۵% خواهد بود( یک مورد از هر چهار مورد) . پس بهتر است در حدود ۸ ماهگی سگتان را به نزد دامپزشک برده و از او راهنمایی بخواهید.
سگهایی که زودتر عقیم می شوند. زندگی سالم تری دارند و احتمال ابتلا به بعضی بیماری ها در آنها کمتر است.
عقیم کردن حتی در سگهایی که دارای تومور هستند امری مهم به شمار می رود زیرا بسیاری از تومورها تحت تاثیر ترشحات هورمون استروژن بوجود آمده و گسترش می یابند و با برداشت تخمدان ها به عنوان منشا تولید استروژن از گسترش تومورها جلوگیری می شود. درجراحی عقیم کردن سگ ماده رحم و تخمدان ها از بدن خارج می شوند.

پیومتر یک عفونت بسیار خطرناک رحم در زندگی سگ ماده می باشد که از میان سالگی به بعد در سگهای ماده مشاهده می شود و معمولا در حدود ۶ هفتگی سیکل فحلی دیده می شود. در بیماری پیومتر رحم به شدت متورم و بزرگ و پراز چرک ، باکتری ، سلولهای مرده و مواد سمی می شود. بدون درمان مرگ سگ حتمی است و علاوه بر شروع درمان با آنتی بیوتیک ، رحم نیز بایستی به سرعت از بدن خارج شود. علایم بیماری پیومتر بی اشتهایی ، بیحالی ، استفراغ ، تشنگی مفرط و گاهی ترشحات واژن می باشد.

اولین و مهمترین دلیل برای عقیم سازی حیوان جلوگیری از حاملگی ها و تولد توله های ناخواسته است . عقیم کردن هم به سلامتی سگ شما کمک میکند و هم از به وجود آمدن توله های بی خانمان جلوگیری خواهد کرد .
سگ ماده شما زندگی سالم تر و طولانی تری خواهد داشت . ثابت شده که اگر سگتان را قبل از اولین فحلی عقیم کنید ، او دچار مشکلات رحمی و سرطان سینه نخواهد شد . سرطان سینه در نیمی از سگهای ماده عقیم نشده وجود دارد .
سگ ماده شما دیگر فحل نمیشود و دیگر مجبور به پاک کردن خون و آلودگی از روی وسایل و زمین نیستید .